Pořídili jste si betonovou dlažbu a chcete se pustit do pokládky? Prozradíme vám, jak povrch připravit, na co nezapomenout a jak postupovat, aby byl výsledek perfektní. Tady je návod.
Základem úspěchu je už samotný výběr betonové dlažby. Sáhněte po kvalitních výrobcích a zvolte dlažbu, která bude souznět s vaší představou – je rozdíl mezi dlažbou pro pochozí nebo pojezdové plochy. Prohlédnout si můžete naši aktuální nabídku. Pokud už dlažbu vybranou máte, můžete se rovnou pustit do práce.
Každá plocha musí být před dlážděním zpevněna. Platí to i při pokládce betonové dlažby. Nezapomeňte, že každá dlážděná plocha musí být ohraničena zdí, obrubníky nebo palisádami – i v tomto případě můžete vybírat z široké nabídky betonových produktů.
Než začnete s pokládkou, měli byste provést takzvanou rozměrovou zkoušku. Vyskládejte betonovou dlažbu na vyměřenou plochu nebo chodník, a to včetně spár ve vzdálenosti 2 až 5 mm. Vyhnete se tak pracnému dořezávání dlažby při samotné pokládce.
Po vyměření se pusťte do založení obrubníků nebo betonových palisád. Ty se osazují do 8 až 10 cm vysokého betonového lože, jehož základem je zavlhlá betonová směs. Ze stejné směsi se provádí i betonové opěry (do jedné třetiny výšky obrubníku či palisády).
Podklad rozhodne o výsledku, proto mu věnujte pozornost. Poté, co sejmete svrchní vrstvu půdy a plochu zhutníte, rozprostřete na ploše štěrk nebo štěrkodrť o tloušťce asi 10 až 15 centimetrů. Podkladovou vrstvu zhutněte vibrační deskou. Až poté položte poslední kladecí vrstvu, která se už nehutní, jen ji vyrovnejte latí.
Betonovou dlažbu pak na podklad pokládejte z nejnižšího bodu, postupujte proti spádu dlážděné plochy. Dlažbu vyrovnávejte s pomocí provázku. Aby byly spáry rovné, pomozte si distančními mezerníky.
Hotovou betonovou dlažbu zapískujte, zameťte a zhutněte vibrační deskou. Poté znovu zapískujte a zameťte.
Máte hotovo. Položili jste betonovou dlažbu, která vám bude sloužit dlouhé roky a vyžaduje jen minimální údržbu.